fałszowanie żywności

Fałszowanie żywności rok 1877 – Kuchnia Staropolska

Dziś powszechne jest narzekanie na jakość żywności, ale jeśli myślisz, że w 19 wieku również nie narzekano na jakość żywności oraz nie narzeka na fałszowanie tejże, to jesteś w grubym błędzie.

A oto w skrócie czym psuto żywność:

Dolewano ocet do wody, dodawano opiłki, ałun, gorzkie migdały, cykorię do kawy, tartą cegłę, wędzoną wątrobę konia. Do zielonej herbaty dodawano groszek gipsu. Do innych potraw piankę morską, koperwas, czekoladę z gumą i krochmalem, baranie sadło, rdzę, minię, cynober, cukier zmieszany z mąką. Mleko zabielano gipsem, ałun dodawano do chleba. Nie wszystkiemu winien był ostatni sprzedawca, bowiem zdarzało się, że piekarzowi sprzedawano mąkę doprawioną ałunem.

 

Rozdziały:

00:00 Wstęp
00:17 Trucizny kuchenne w 1877
00:30 Tłuszcze
07:04 Młode kartofle są trujące?
07:24 Jad kiełbasiany
08:26 Żywność zatruta w sklepie
09:24 Fałszowanie żywności
09:47 Małe śniadanie pod mikroskopem

 

👉 Zapraszamy na kanał Codzienne Życie w Dawnej Polsce >>>

Poznaj to, o czym niewiele wspominają na lekcjach historii. A przecież historia to nie tylko wielkie bitwy.

Dla nas, w historii najciekawsze jest, jak żyli zwykli ludzie. 100, 200, 300 i więcej lat temu. Co jedli. Jakie były przepisy kulinarne. Jak się bawili? Jakie mieli obyczaje. Jak spali, jak się ubierali, jak dbali o higienę i zdrowie. Słowem — jak wyglądało codzienne życie w dawnej Polsce. Przedstawiamy opowieści, poradniki gospodyń (dla szlachty, mieszczan i chłopstwa), historie kryminalne, staropolskie przepisy kulinarne, przepisy na lekarstwa i jeszcze więcej.

Podobne Posty