Agencja nieruchomości – reklama poza Internetem jest ważna

GDZIE SĄ REKLAMY OUTDOOR AGENCJI NIEUCHOMOŚCI?

Poruszając się po Warszawie, dość dużym mieście, codziennie przechodząc lub przejeżdżając kilkanaście a może i kilkadziesiąt ulic zauważam jedynie charakterystyczne, żółte banery agencji, która nazywa się ”SPRZEDAM”. Lektura tych banerów upewnia mnie, że jest to ogromna agencja, ponieważ na każdym z nich jest umieszczony inny, unikalny numer telefonu. A gdzie są banery innych agencji? Tych sieciowych, tych franczyzowych, i tych rodzinnych? Nie ma! A przecież – kiedyś – były.

CO SIĘ STAŁO?

Czy agencje pośrednictwa w swojej większości uznały, że koszt kilkudziesięciu złotych, które trzeba wydać na baner, jest większy niż przychód z jego powieszenia? A może ta forma reklamy została porzucona, dlatego że klienci kupujący docierali bezpośrednio do sprzedających i mogli się z nimi umówić na załatwienie transakcji za plecami pośrednika? A może agencyjne banery znikają tylko w Warszawie? A może to chęć ochrony krajobrazu ? Niestety nie znam jednoznacznej odpowiedzi na te pytania. W każdym razie sytuacja wydaje mi się dziwna. Przecież już inżynier Mamoń w filmie „Rejs” powiedział, że najlepsze są piosenki, które znamy. Parafrazując Mamonia…

NAJCHĘTNIEJ KUPUJEMY OD FIRM, KTÓRE ZNAMY

Co więcej, kandydaci do pracy też w pierwszej kolejności wybierają firmy, które znają. Dzięki temu powszechnie znana firma może przebierać wśród kandydatów i może sobie pozwolić na pracujących za darmo wolontariuszy. Dlatego wiele firm tak duży nacisk kładzie na promocję swojej Marki. Podkreślam – promocję Marki, a nie produktu. Otóż robią tak, ponieważ dzięki takim działaniom „hodują” przyszłych klientów, przyciągają lepszych pracowników, uzyskują lepsze warunki handlowe u swoich kooperantów. Korzyści z posiadania znanej Marki może być więcej, zatem potrzeba jej promowania powinna być oczywista w każdym biznesie. Dlaczego więc takich działań nie prowadzą agencje nieruchomości? Przecież, dzięki charakterowi swojej pracy, polegającej na oferowaniu mieszkań domów i działek mają one ogromne możliwości umieszczenia w terenie reklamy wizualnej i mogą to zrobić niskim kosztem. Zwykłe firmy, chcące prowadzić reklamę w terenie, muszą zapłacić za miejsce do zawieszenia billboardu lub banera. Tymczasem…

POŚREDNIK NIERUCHOMOŚCI MA „SŁUPY OGŁOSZENIOWE” ZA DARMO.

Dlaczego tak niewielu pośredników korzysta z tych możliwości? To pozostaje dla mnie zagadką. Tym bardziej że wiem, iż np. jedna z pracujących w Warszawie sieciówek ma kilkaset umów na wyłączność. Przecież to kilkaset darmowych słupów reklamowych! Gdyby na każdym z nich wisiał baner z logiem tej firmy, byłaby ona powszechnie znana potencjalnym klientom. Tymczasem sieć jest bardzo znana, ale… wyłącznie wśród pośredników. Wprawdzie, każda popularność jest dobra, więc dobre i to, bo popularność w środowisku pozwala zdobywać nowych franczyzobiorców. Tyle że oni przystępują do sieci licząc, że posiadanie znanej Marki ułatwi zdobywanie klientów, zwiększy zarobki, przyciągnie kandydatów do pracy itp., a otrzymują… markę, która jest słabo znana ludziom niezwiązanym zawodowo z branżą.

WYSTARCZY INTERNET?

Czy ci, którzy mówią, że wystarczy im reklama w Internecie naprawdę mają rację? Owszem znaczenie tego medium jest z każdym rokiem coraz większe, ale…

  • Wiele starszych osób, które należą do grupy podażowej nie korzysta z Internetu.
  • Budowanie świadomości marki wymaga specjalnych form reklamy w Internecie. Mogą to być na przykład reklamy display-owe we wyświetlające się na stronach internetowych bardzo często zupełnie niezwiązanych z nieruchomościami lub w mediach społecznościowych. Niestety reklamy display-owe są drogie i często klikają w nie osoby niezainteresowane, ale ciekawskie.
  • Ponadto wypromowanie Marki wymaga, aby potencjalny klient wielokrotnie zobaczył logo firmy i to najlepiej w sytuacji kojarzącej się z tym, co oferuje dana Marka. Dlatego reklama agencji nieruchomości wyświetlająca się na stronie poświęconej usługom szewskim nie zadziała najlepiej.
  • Podobnie, nie ma większego sensu promowanie marki na portalu nieruchomościowym. Po pierwsze – klient, który tam dotarł, częściej szuka produktu niż Marki, więc jej promowanie na portalu to działanie spóźnione. Po drugie – na portalu agencja będzie rywalizować o tego samego klienta z innymi pośrednikami, a przecież w dobrze prowadzonej promocji marki chodzi o wyprzedzenie konkurencji, czyli o to, aby klient przyszedł do nas bezpośrednio, zanim trafi na portal ogłoszeniowy.

ZALETY BANERÓW

Billboard lub Baner powieszony na nieruchomości przyszli klienci mogą minąć nawet kilkaset razy w ciągu roku. Dzięki temu Marka „wgryza” się w ich podświadomość. Po kilku latach, kiedy nadejdzie pora na sprzedaż mieszkania, taki człowiek będzie wiedział, do kogo ma się zwrócić.

BUDOWANIE WIZERUNKU TO INWESTYCJA W PRZYSZŁOŚĆ

Bo promocja marki, to nie jest reklama, która ma się nam zwrócić dzisiaj. To jest budowanie wizerunku, które będzie procentować przyszłości. A jeśli założyłeś firmę, która ma działać przez wiele lat, którą być może będziesz chciał kiedyś sprzedać lub przekazać – promuj markę. A to znaczy – przemyśl korzyści płynące z wieszania banerów na sprzedawanych (i sprzedanych!) nieruchomościach.

👉 Zobacz Kurs na pośrednika nieruchomości >>>

👉 Zapraszamy do Klubu Ekspertów Nieruchomości. Sprawdź korzyści >>>

Podobne Posty